top of page

Jak dobrać odpowiednie DPI?

Zaktualizowano: 28 maj 2020

Błędnie dobrane DPI, to jeden z podstawowych problemów z którym stykają się początkujący graficy tworzący projekty z przeznaczeniem do druku.

Zbyt mała wartość skutkuje słabej jakości wydrukiem, zbyt wysoka znacznie zwiększa wagę pliku i utrudnia jego przesyłanie.


Czym jest DPI i dlaczego jest takie ważne?


Wartość DPI można najprościej określić jako miarę jakości zdjęcia,

ale czy do końca to prawda? Na początku zapoznajmy się z kluczowymi parametrami, które mają wpływ na jakość odwzorowania na wydruku reprodukowanego obrazu przy użyciu procedury rastrowania.


  • DPI (dots per inch – punkty na cal) – sÄ… miarÄ… rozdzielczoÅ›ci urzÄ…dzeÅ„ wyjÅ›ciowych (drukarka, ploter, naÅ›wietlarka) okreÅ›lenie to staÅ‚o siÄ™ tak popularne, że jest potocznym zamiennikiem dla okreÅ›lenie PPI, które to wÅ‚aÅ›nie jest miarÄ… rozdzielczoÅ›ci obrazów rastrowych (zdjęć).

  • PPI (pixels per inch – piksele na cal) – miara rozdzielczoÅ›ci obrazów rastrowych (zdjęć).

  • LPI (lines per inch – linie na cal) – miara liniatury rastra, jednego z najważniejszych parametrów w poligrafii stosowanego do zmiany obrazu tonalnego na rastrowy.

Jak dobrać DPI do konkretnego projektu?


Skąd się wzięło magiczne 300 DPI? Wartość ta jest ściśle uzależniona od liniatury rastra z jaką będą naświetlane formy drukowe.


Liniatura, to parametr mówiący, ile kropek lub linii ułożymy równolegle obok siebie na jednostkę długości, czyli na cal. Im liniatura będzie wyższa tym kropek rastra będzie więcej, a co za tym idzie obraz drukowany będzie mógł zawierać więcej szczegółów.


Zbyt wysoka liniatura w stosunku do możliwości urządzeń drukujących może spowodować, że najmniejsze elementy rastra nie zostaną zreprodukowane,

czyli jasne tony nie zostaną wydrukowane i analogicznie duże elementy rastra zostaną zalane do jednolitej plamy niwelując szczegóły w ciemnych tonach.


W celu określenia rozdzielczości map bitowych dla poszczególnych liniatur

należy ich wartość pomnożyć przez pierwiastek z dwóch, jest to liczba 1,41.

Została ona powszechnie zaokrąglona do wartości 2, gdyż tak po prostu

było łatwiej przy obliczeniach i dlatego powstały poniższe wartości:

  • 300 DPI (212 DPI przy mnożniku 1,41) jest wiÄ™c wynikiem dla liniatury 150 LPI

  • 350 DPI (250 DPI przy mnożniku 1,41) dla liniatury 175 LPI


Oprócz samej liniatury drugim istotnym elementem jest odległość z jakiej będzie oglądany wydruk. W tym przypadku niestety nie możemy się posłużyć wzorem, który jednoznacznie określi rozdzielczość za jaką powinien być przygotowany projekt. Istnieją jednak utarte standardy, które pomogą nam dobrać odpowiednią rozdzielczość do konkretnego projektu.


300 DPI, to wartość, która dotyczyć będzie wszystkich wydruków, które trzymamy w ręce, takich jak wizytówki, ulotki czy katalogi.


Wartość 250 DPI powszechnie stosowana jest dla plakatów o formatach równych

i większych niż B1, B2, A1 lub A2.


W przypadku rollupów, które często oglądane są z daleka i mają spore rozmiary, branżowym standardem będzie wartość 150 DPI.


100 DPI i mniej stosujemy dla wydruków wielkoformatowych. W tym przypadku zastosowanie rozdzielczości 300 DPI jest nie tylko bezcelowe, ale i niewskazane

ze względu na wagę plików.


Poniższa tabela przedstawia według mojej oceny optymalne rozdzielczości

przy których jakość druku dla poszczególnych formatów będzie najlepsza,

należy jednak pamiętać, że każda drukarnia posiada swoje wytyczne

i należy ich bezwzględnie przestrzegać.


Wartość DPI w zależności od odległości obserwatora i wielkości wydruku


111 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
Post: Blog2_Post
bottom of page