top of page

Drukowanie 3D - wszystko co musisz wiedzieć


Drukarka 3D - jak działa?


Ogólna zasada działania drukarki 3D opiera się o warstwy. Każdy przedmiot,

który powstał na drukarce 3D składa się z wielu warstw, które zostały ułożone jedna na drugiej. Każda drukarka 3D posiada zatem elementy ruchome,

które pozwolą na wydrukowanie kolejnej warstwy na poprzedniej.


Obiekt drukowany warstwa po warstwie (technologia FDM)


Każda warstwa ma swoją niewielką wysokość. Im mniejsza wysokość warstwy

tym większa rozdzielczość wydruku. Oznacza to, że wysokość warstwy wpływa

na gładkość wydrukowanych powierzchni oraz na to czy wydruk będzie “ładnie wyglądał”.


Jakość wydruku 3D zależy również od zastosowanego materiału, który nazywa się filamentem. Filament to najczęściej “żyłka” sprzedawana na szpuli. Popularnymi materiałami do druku 3D są: tworzywa termoplastyczne czyli “plastiki”, żywice, metale.


Popularne technologie druku 3D


W tym miejscu zamierzam przedstawić trzy główne technologie druku 3D.

Od zastosowanej technologii zależy jak dokładny będzie wydruk 3D.


FDM – Fused Deposition Modeling

Jest to jedna z technik niskobudżetowego drukowania 3D, nazywana też osadzaniem topionego materiału. Polega na nanoszeniu warstw z materiałów, które po nagrzaniu ulegają stopieniu. Są to najczęściej tworzywa termoplastyczne takie jak ABS czy PLA. Stopiony materiał wyciskany jest przez dyszę o niewielkich rozmiarach rzędu dziesiątych części milimetra. Drukowanie 3D w technologii FDM przedstawia poniższy rysunek:



1- głowica, 2- materiał, 3- stół roboczy


Tutaj możesz zobaczyć film jak powstają kolejne warstwy na drukarce 3D wykorzystującej technologię niskobudżetowego druku 3D – FDM:



DLP – Digital Light Processing


Ta technologia druku 3D pozwała na uzyskiwanie obiektów o bardzo gładkich ścianach i wysokiej rozdzielczości. Grubość warstwy w wydrukach 3D wyprodukowanych za pomocą technologii DLP sięga od 50 do 100 um.

Ta technika polega na utwardzaniu płynnej żywicy za pomocą światła emitowanego przez projektor. Zobacz na poniższym filmie jak wygląda drukowanie 3D w technologii DLP.



SLS – Selective Laser Sintering


SLS czyli selektywne spiekanie laserowe polega na spajaniu proszków za pomocą wiązki lasera. Na stół roboczy nakładana jest warstwa materiału a następnie wiązka lasera spaja proszek tworząc pierwszą warstwę wydruku. Po zastygnięciu pierwszej warstwy, stół obniża się i nakładana jest kolejna warstwa proszku,

która zostaje stopiona przez wiązkę lasera. Ten proces powtarza się do momentu zakończenia drukowania 3D.



8 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
Post: Blog2_Post
bottom of page